kitap

%100 Güvenli AlışverişÜye girişikitapkitapYeni üye kaydıkitapkitapFacebook ile giriş yap
Sepetinizi Görmek İçin Tıklayın
Kitap
Vitrin
Kitap
Hobi
kitapAra
Detaylı AramaOkuoku Facebook Sayfası
Türkçe Ezan ve Menderes Bir Devrin Yazılamayan Gerçekleri

Türkçe Ezan ve Menderes

Bir Devrin Yazılamayan Gerçekleri
Kategori:Türkiye - Yakın Tarih
Yazar:Mustafa Armağan
Üretici:Timaş Yayınları
Liste Fiyatı:t 16,50
OKUOKU Fiyatı:t 12,04
Temin Süresi:2 Gün
 
Kazancınız
t 4,46 (%27)
 
*****Yorum oku / ekle (0)

Sepete ekle
 
Favorilerime ekle
 
Hemen Al


Türkçe Ezan ve Menderes Bir Devrin Yazılamayan Gerçekleri

Her şey 1932 Ocakında başlamıştı. Türkiye o tarihten itibaren tam 18 yıl boyunca ezanı, Tanrı uludur, Tanrı uludur şeklinde dinleyecekti. Ancak acaba bu ezansız yıllarda neler yaşandı? Mustafa Armağan, 60. yıldönümünde ezanın Türkçeleştirilme sürecini ve bu süreçte yaşananları belgeler, gazete kupürleri ve görgü tanıklarının dilinden gündeme getirdi.

Türkçe Ezan ve Menderes, ezan yasağının kaldırılışının 60. yılında tarihin tozlu perdelerini başarılı bir şekilde havalandırıyor.

Mustafa Armağan Türkçe Ezan ve Menderesle sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor. Başında bulunduğu gönüllü bir grupla Türkçe ezanın okunduğu günleri ve ezanın Arapça okunmasının serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 gününü yaşayanları bulup konuşturan Armağan o büyük günün tek bir kare fotoğrafını çekmeyi deniyor. O tek kare fotoğrafta ağlayan, sevinen, coşan, yüzü gülen bir Türkiye var. Yakın tarihimizin nadir rastlanan güzel günlerinden birisinin öyküsüdür anlatılan.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaştan Vandaki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcükten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağırana, Bediüzzamanın talebesi Mehmet Kırkıncıdan Çorumun Alaca ilçesinden 46 Demokratı Mustafa Kağızmana, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldızdan Hatayda çocukların Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha! diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Durana kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Mustafa Armağanın kaleme aldığı geniş bir çerçeve yazısı ile basılı kaynaklarda yer alan hatıralara ve makalelere yer verilen kitabın sonuna eklenen ezanın serbest bırakıldığı günün havasını gösteren gazetelerin ilk sayfaları ise yakın tarihe ışık tutacak nitelikte.

Türkçe Ezan ve Menderes, ezan yasağının kaldırılışının 60. yılında tarihin tozlu perdelerini başarılı bir şekilde havalandırıyor.
Sayfa Sayısı240
Ebatlar (mm)135x215
Baskı TarihiEkim 2015
KapakKarton
Yayın DiliTürkçe
Barkod9786051142357


Fırsatlardan Haberdar Ol
E-posta adresinizi bırakın, tüm yeni gelişmeleri anında öğrenin.